Skoči na glavno vsebino

Na Vrhniki

Letošnje šolsko leto smo pri slovenščini na predmetni stopnji Osnovne šole Košana začeli z obeležitvijo 100-letnice smrti največjega slovenskega pisatelja Ivana Cankarja. Obeležitvi smo namenili tudi dan dejavnosti in se v okviru kulturnega dneva odpravili v pisateljev rojstni kraj Vrhnika. Tam je učence od 6. do 9. razreda pričakal sam Ivan s Klanca, kot se nam je – z velikimi košatimi brki in v oblačili tedanjega časa – predstavili vodič, ki sicer sliši na ime Damjan Debevec. Povabil nas je na dveurni sprehod po Vrhniki. Ustavili smo se na krajih, ki so pustili pečat v življenju pisatelja Ivana Cankarja. Postali smo pri pisateljevem spomeniku, ki ga je že leta 1930 upodobil Ivo Jurkovič. Podali smo se do mosta čez Ljubljanico, kjer si je pisatelj v svoji «enajsti šoli« pod mostom nabiral prvih življenjskih izkušenj. Obrnili smo pogled, kjer so stale Masarjeve klade. Pot nas je vodila mimo Grudnove hiše, kamor je pisatelj zahajal, ko je bil zaljubljen v sodnikovo hčer. Pod košato lipo nam je vodič predstavil zgodovino samega kraja. Med drugim tudi to, da Vrhničani niso želeli imeti železnice, zato je le-ta speljana mimo njihovega kraja, kar danes mogoče malo obžalujejo. Podali smo se v hišo Na klancu. Pisatelj Ivan Cankar se je sicer rodil v leseni hiši, ki je že v njegovem otroštvu pogorela, pogorišče pa je potem dobilo novega lastnika. V spominski hiši smo si ogledali vseh 40 knjig, ki jih je pisatelj izdal in njegove risbe s časa študija  tehnike na Dunaju. Na mizi pa nas je čakal pehar suhih hrušk, kakor nosi naslov tudi ena njegovih znanih črtic, v kateri sta s sestro Lino kradla materi suhe hruške. Povzpeli smo se na hrib nad Vrhniko, kjer stoji cerkev Svete trojice. Tu je bil pisatelj ministrant. Nato pa še do hiše, v kateri so Cankarjevi nekaj časa živeli in je nastal znamenita Cankarjeva zgodba Skodelica kave. Odlomek iz te črtice nam je vodič tudi imenitno interpretiral. Sklenili smo krog sprehoda po Vrhniki. Vodič se je od nas poslovil z besedami, naj pozdravimo mater košansko in tako ovekovečil našega Martina Krpana.

Podali smo se še do Močilnika – izvira reke Ljubljanice, kjer nam je domačinka – naša učiteljica angleščine Ana Krompič – povedala anekdoto o plovbi Argonavtov po Ljubljanici proti Jadranskemu morju in  o Jazonovi pesti, ki je »vklesana« v skalo nad izvirom, ki žal ni bil ravno poln vode.

učiteljica Anita Nedeljkovič Andlovic

 

(Skupno 251 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...

Dostopnost